Rośliny
Świat bakterii ma zasadniczy wpływ na zdrowie gleby, roślin, ludzi i zwierząt. Bakterie nie działają w izolacji. Potrzebują swojej społeczności, składającej się z różnych rodzajów bakterii. Tylko w skoordynowanej wspólnocie mogą oni opanować swoją pracę, aby zachować zdrowe życie. Wszystko, co organiczne, jest w decydującym stopniu kontrolowane przez bakterie.
Co dzieje się z bakteriami w glebie?
Bakterie potrzebują różnorodności w glebie. Najskuteczniej działają w grupach – razem z bakteriami innych rodzajów tworzą sprawnie działający zespół, który wspiera życie. Jeśli je odizolujemy i uniemożliwimy ich różnorodność, nie będą mogły skutecznie działać.
Stosowanie pestycydów i monokultury roślinne zaburzają równowagę naturalnego życia bakteryjnego w glebie. Gleby jednak potrzebują tego, aby mogły produkować zdrowe rośliny. Na przykład, jeśli zaburzymy równowagę bakteryjną w glebie na polu, odczujemy to w jakości roślin, które na nim rosną. Jednak zdrowsze gleby, w których toczy się aktywne życie glebowe, mają lepszy bilans wodny, lepszą strukturę gleby i większą zdolność do magazynowania składników odżywczych.
W końcu należy pamiętać, że nasza żywność może być tylko tak zdrowa i pożywna, jak gleba, na której rośnie jej surowiec – roślina. W tym kontekście mikroorganizmy komunalne oferują ekologiczne rozwiązania zarówno dla rolnictwa konwencjonalnego, jak i ekologicznego, które w znacznym stopniu wspierają równowagę bakterii w glebie i wzmacniają rośliny.
Czy dotyczy to również naszego przydomowego ogrodu?
Ostatecznie problem ten można odnieść do każdej dziedziny życia. Jeśli stosujemy nawozy, nie dopuszczamy do pojawienia się „chwastów” i budujemy „ogrody skalne”, naruszamy równowagę bakteryjną także w naszym przydomowym ogrodzie lub mamy decydujący wpływ na różnorodność mikrobiologiczną życia w glebie.
Uniemożliwia to również zdrowy wzrost roślin. Szkodniki nie zawsze są problemem samych szkodników, ponieważ szukają one tylko siedliska, ale raczej problemem roślin i gleby. Dzieje się tak dlatego, że szkodnik zawsze znajdzie sobie miejsce do życia, w którym będzie mu idealnie pasować. Jeśli w roślinie zachodzą procesy degradacyjne, ułatwia to szkodnikom ich nasilenie. Jeśli utrzymamy glebę i roślinę w dobrym stanie, szkodnik poszuka innych, łatwiejszych dla siebie miejsc w ogrodzie lub w lesie, gdzie również jest „potrzebny” w łańcuchu pokarmowym. Zdrowa, silna roślina wyrastająca ze zdrowej gleby będzie w mniejszym stopniu przyciągać te szkodniki.
Na przykład ogród permakulturowy jest idealnym miejscem dla naturalnie zróżnicowanego życia glebowego. W ramach zasady zatrzymywania wilgoci, a tym samym ochrony przed wysychaniem, gleby są również przykryte przez cały rok. Inną zaletą permakultury jest umieszczanie roślin w sąsiedztwie, które przynosi wzajemne korzyści. Taka interakcja poprawia stan gleby, rośliny nie pobierają składników odżywczych z gleby drugiej strony, a nawet mogą powstrzymywać szkodniki od siebie nawzajem.
Nawet skoordynowana kultura mieszana utrzymuje ogród w zdrowiu z wymienionych powodów. Czasami jednak takie podejście nie jest dla użytkownika odpowiednim środkiem do promowania życia w glebie z różnych powodów – na przykład balkon lub ograniczenie do roślin doniczkowych są najbardziej oczywiste.
Do czego potrzebne są grupowe mikroorganizmy?
Brak równowagi bakteryjnej w glebie, w roślinie lub na roślinie jest również odczuwalny przez samą roślinę. Stosowanie produktów zawierających mikroorganizmy przystosowane do pielęgnacji gleby i roślin może w naturalny sposób pomóc w zapobieganiu zaburzeniom równowagi bakteryjnej lub przyspieszyć przywrócenie tej równowagi, na przykład po zastosowaniu środków chemicznych. Można je również stosować do zakładania nowych rabat lub do tworzenia nowego kompostu na początku sezonu w zdrowych, wspaniałych ogrodach.
„Dzięki celowemu zaszczepianiu gleb i roślin w ogrodach, sadach i na gruntach ornych kulturami starterowymi mikroorganizmów wspólnotowych rośliny rosną zdrowsze, stanowią żywność lub paszę wyższej jakości i dłużej zachowują trwałość jako uprawy. W połączeniu z odpowiednio dużą ilością materii organicznej, która jest często wytwarzana w ogrodnictwie i gospodarce domowej, ale także w rolnictwie, można przyspieszyć i trwale ustabilizować niezbędną zawartość próchnicy w naszych glebach uprawnych za pomocą mikroorganizmów grupowych. Rośliny odżywiają się również, głównie poprzez korzenie, żywymi pierwotniakami, grzybami i bakteriami glebowymi. Proces ten naukowo nazywany jest endocytozą. Mikroorganizmy MikroVeda stanowią idealną bazę paszową do tego celu.”